страсна пятниця

страсна пятниця

Страсна, або ж Велика п’ятниця – остання п’ятниця великого посту, кінець страсного тижня, яка присвячена поминання смерті і страждань Ісуса Христа.

У християнській традиції пристрасна п’ятниця – час молитов і скорботи, адже саме в цей день був розп’ятий Ісус Христос і саме в цей день, згідно Євангельського переказами, він страждав і помер на хресті, розп’ятий своїм же народом за гріхи цього ж народу, в чому і складається найбільша гіркота цього дня. Саме це диктує поведінку доброго християнина в цей день. Традиційно вважається, що цей день слід провести у скорботі, молитві, поменше сперечатися і не сваритися ні з ким, а також нічого не їсти.

«Страсна п’ятниця – найтрагічніший і скорботний день у році для православного християнина. Це кульмінація Великого поста! В цей день необхідна молитва, молитва і тільки молитва … Важливо те, що православні християни не повинні нічого їсти в цей день, а тільки пити пити – воду, узвар, але не алкоголь! », – Вважає отець Юрій.

За словами священика, цього дня важливо уникати забобонів.

«Те, що працювати в цей день не можна – це забобони. Працювати можна, і обмежень по роботі немає. Те, що говорять про те, що не можна різати, кроїти, стругати, і т.д. також є формою забобону або даниною якійсь традиції, яка має мало з віровченням », – повідомив отець Юрій.

Також вважається, що до цього дня основні приготування до Великодня повинні бути вже закінчені. Будинки повинні бути вимиті, прибрані і вичищені, а всі продукти до святкового столу – підготовлені, ще в чистий четвер.

«Багнет» вирішив поцікавитися у киян, що ж вони збираються робити сьогодні, і як проведуть день. Відповіді виявилися найрізноманітнішими.

«Підемо кудись з друзями, поп’ємо пива! Це ж п’ятниця, ну їй-Богу! », – Радісно повідомив студент Андрій, який був абсолютно упевнений у відсутності релігійно-містично сенсу сьогоднішнього дня. Показово, що більшість опитаних студентів, на жаль не знають про християнські традиції Страсної п’ятниці. Однак бували й такі, які знали щось від батьків або ж інших родичів.

«Мені бабуся розповідала, що в п’ятницю перед Великоднем не можна їсти нічого і сваритися ні з ким не можна. І сміятися теж. Напевно, не піду нікуди з подружками, буду читати і справді не буду їсти … Я стежу за собою і іспити на наступному тижні », – »Віка, яка переживає з приводу весняної сесії.

Є люди, які пояснюють стереотипи щодо традицій дня Страсної п’ятниці релігійними мотивами.

«Звичайно ж, не можна нічого стругати, різати … Взагалі не можна робити важкої роботи. Як інакше сконцентруватися на молитві? », – Впевнена Ірина Володимирівна, віруюча пенсіонерка, що годує голубів напередодні Страсної п’ятниці батоном у одного з київських храмів.

Однак, треба сказати, що більшість опитаних не особливо приділяють увагу релігійному змістом останньої у Великому посту п’ятниці, готуються до Великодня, купують квитки на потяги, щоб поїхати до родичів, а деякі і на вечірню церковну службу ходять тому, що вона «особлива, не схожа ні на яку іншу, цікава і жива ». Треба сказати, це дійсно так: адже зазвичай під час вечірньої служби, яка проводиться в час смерті Спасителя (починаючи з трьох-чотирьох годин дня), відбувається символічний винос плащаниці в центр храму (символу тієї самої Туринської плащаниці, в яку було обгорнуте тіло Ісуса Христа після зняття з розп’яття, і в якій воно було укладено в могилу). Після служби віруючі, які знаходяться в храмі, цілують плащаницю. До речі, цей символічний обряд довгий час розглядався як прояви язичництва і зміцнився в православній традиції тільки з часів пізнього Середньовіччя.

Що ж можна побажати в цей день атеїстам і вірним інших релігійних традицій? Треба, як і зазвичай, провести цей день так, як їм це зручно, не забуваючи про тих своїх близьких і друзів, хто проводить її згідно релігійної традиції, – не лаючись з ними і не обтяжуючи їх тим, що їм у цей день робити не до обличчя доброго християнина.