У 2013 році на 3 травня випадає Велика (Страсна) п’ятниця – день спогадів про страждання Ісуса Христа, про його розп’яття і смерть. Для православних віруючих це найскорботніший день християнського року і строгого посту.

Страсна п’ятниця 3 травня 2013: найскорботніший день у році у християн

3 травня всі православні віруючі зустрічають Страсну п’ятницю 2013. За Євангелієм, вранці в п’ятницю Ісус був відданий язичницьким владі. Христос здійснив свій хресний хід на Голгофу, був розіп’ятий разом з двома розбійниками і помер на Хресті, спокутуючи людські гріхи.

Зняти тіло Ісуса з хреста попросив у наместіка Риму – прокуратора Понтія Пілата, таємний учень Спасителя Йосип Аримафейський. Згідно Євангеліям, він узяв тіло Христа, обвив його нової плащаницею і поховав у гробниці, вирубаної в скелі.

Відповідно до давньоруської традиції у Велику п’ятницю в церквах здійснюється поклоніння плащаниці. У другій половині дня, коли, як вважається, відбулася Хресна смерть Ісуса, з вівтаря виносять плащаницю – іконописне або вишите зображення знятого з Хреста тіла Господня. Вона покладається на середину храму, де над нею читається Євангеліє і віруючі здійснюють благоговійне поклоніння, згадуючи страсті Господні.

Що можна і що не можна їсти на Страсну п’ятницю

Саме день Страсної седмиці пост стає особливо строгим: за церковними канонами, не належить куштувати нічого, окрім води і хліба. До слова, хліб, спечений у цей день, ніколи не запліснявіє і зцілить від усіх хвороб. Готувати скоромні страви заздалегідь в цей день також не слід. Про алкогольні напої не може бути й мови!

Страсна п’ятниця 2013: що не можна робити

У Страсну п’ятницю ми згадуємо страждання Господа, і повинні вести себе так, як ніби стоїмо біля хреста і бачимо борошна Ісуса. За стародавніми звичаями вважається, що в цей день потрібно утриматися від їжі, не можна займатися домашнім господарством, особливо шити, прати і різати небудь.

Також у Страсну п’ятницю не прийнято співати, гуляти й веселитися – вважається, що людина, веселими у Велику п’ятницю, весь рік проплачет. Не можна робити прибирання в будинку, лаятися, переїдати і садити рослини. Також, згідно приймете, не можна встромляти в землю залізні предмети.

Не варто планувати на цей день похід в перукарню або салон краси. Можна собі дозволити хіба що шопінг.

Важлива умова суворого посту як для дітей, так і для дорослих – уникати перегляду телевізора і комп’ютерних ігор. Виняток складають новини (наприклад, в пресі або Інтернеті), корисно подивитися фільм на духовну тематику.

Страсна п’ятниць 2013: що можна робити

Потрібно і можна більше молитися, читати Біблію, відвідувати церкву. Можна присвятити час спілкуванню. Головне, щоб розмова не перейшов в русло пліток і засудження ближніх. Можна говорити про те, як було б краще, але не слід обговорювати чужі “мінуси”.

У цей день також добре відвідати хворих, самотніх, родичів, яких давно не бачили. Можна сходити на кладовище, адже під час свят на це нерідко не вистачає часу. Головне – пам’ятати, що піст – час духовного очищення і самовиховання, тому робіть добрі справи не заради думки оточуючих, а для своєї душі.

Звичаї на Страсну п’ятницю

Страсна п’ятниця особливо шанували в народі. Вона передувала Велику Суботу, коли прийнято було заклинати ранки (ранкова морози). Всю Страсний тиждень, по язичницької традиції, на високих пагорбах палили багаття на честь бога вогню Перуна. Інший язичницькою традицією було огорожу полів від злого духа.

Існував на Русі звичай, подекуди утримався досі, не гасити свічки, з якими стояли під час 12-ти Євангелій, а постаратися донести їх до будинку і поставити палаючими перед домашніми іконами.

Прикмети Страсної п’ятниці

Буханець хліба, спечена у Страсну П’ятницю, зцілює від усіх хвороб і ніколи не запліснявіє.

У Страсну П’ятницю ні в якому разі не можна протикати землю залізом; того, хто це зробить, спіткає біда.

Якщо випрану білизну вивісити для просушування в Страсну П’ятницю, на ньому з’являться плями крові.

Якщо ви витерпить спрагу в Страсну П’ятницю, то ніяке пиття не принесе вам шкоди цілий рік.

Відлучати немовлят від грудей у ​​Страсну П’ятницю – прикмета свідчить, що дитина буде сильним, здоровим і буде жити щасливо

Кільця, освячені в Страсну П’ятницю, захищають того, хто їх носить, від усіх хвороб.

Пасхальна здоба, збережена від однієї Страсної П’ятниці до наступної, попереджає коклюш.

Тільки петрушка, посіяна в Страсну П’ятницю, дає подвійний урожай.

Використовувати залізні вила чи лопату – прикмета до нещастя; рослини, посаджені в Страсну п’ятницю, загинуть.

Якщо на Страсну П’ятницю похмуро, то хліб буде з бур’яном. Якщо під Страсну П’ятницю Зоряна, то пшениця буде зернистою.

Простий спосіб визначення «наговореної» речей в квартирі: у Страсну п’ятницю йдете до церкви і берете недогоревшей свічку, яка була у вас в руках під час служби. У квартирі її запалюєте і йдете по кімнатах. Там, де вона затріщить, знаходиться зіпсута річ.