вербна неділя

вербна неділя

Вербна неділя або Вхід Господній в Єрусалим в християнському календарі відзначається як одне з найсвітліших свят

У 2012 році Вербна неділя випадає на 8 квітня. Дата Вербної неділі переходить, його завжди відзначають рівно за тиждень до Пасхи.

У християнській традиції в цей день прийнято згадувати, як Ісус Христос напередодні своєї останньої Пасхи в’їхав верхи на віслюку в місто Єрусалим. Народ радісно зустрічав його: співав хвалебні пісні, махав пальмовими гілками і усипав шлях квітами. У завойованій Римом Іудеї пальма була одним із символів чесноти і близькості до Бога. Але у нас це дерево не росте. Зате першої після зими оживає і розпускається верба, тому з давніх часів її гілки використовували замість пальмових. Звідси й назва свята – Вербну неділю.

Традиції та обряди у Вербну неділю

Підготовка вербових гілок була особливим обрядом – напередодні Вербної неділі йшли «ламати вербу», зростаючу саме на берегах річок. Якщо погода не сприяла цвітінню верби, її гілки попередньо ставили в воду, щоб до свята вони могли распустіться.Верба здавна шанували слов’янами як священне дерево, а її гілки наділялися магічними властивостями. Прийшовши з церкви, освяченої вербою злегка били одне одного, примовляючи: «Верба хлест, бий до сліз. Не я б’ю, верба б’є. Будь здоровий, як верба ». Вважалося, що дерево має передати здоров’я, силу і красу людини.

Також у Вербну неділю дітей будили пучком освяченої верби, примовляючи: «Верба червона, бий до сліз, будь здоровий!» Якщо дитина хворів, його купали у воді, в яку опускали освячені гілки.

При головному болю гілочку верби прикладали до верхівки або носили під головним убором. При суглобових болях і ревматизмі гілки примотували до хворих місць. Нирки освяченої верби їли безплідні жінки, щоб завагітніти. Сережок верби також приписувалася цілюща сила. Наприклад, щоб вилікуватися від лихоманки, треба було з’їсти дев’ять вербні сережок.

Часто вербні сережки запікали в хліб – для захисту. Або готували маленькі булочки або печива у формі вербні нирок, годували ними членів сім’ї і домашніх тварин, оберігаючи таким чином від хвороб та інших напастей. В одну з булочок клали монету. Кому дістанеться – той буде щасливий в прийдешньому році. Для дівчини це віщувало швидке вигідне і щасливе заміжжя.

Гілки верби, як правило, зберігали за образами. Прикріплювали вербу також до різних місцях будинку в повній впевненості, що її гілки можуть оберігати житло, господарські будівлі і подвір’я від весняних гроз, грому і блискавки, а також від злих духів і нечистої сили.

Цілющі і магічні властивості верба зберігала протягом цілого року. Якщо до наступного Вербної неділі залишалися невикористані торішні гілочки, їх не викидали, а спалювали, кидали в річку або струмок, але тільки не в стоячу воду. Тобто ставок і озеро для цього не підходили.

Здавна на Русі існувало повір’я, що встромлена в землю освячена гілка верби оберігає врожай, кинута у вогонь – приборкує полум’я, кинута проти вітру – проганяє бурю. У разі граду гілки свяченої верби викидали на вулицю. Вірили, що таким чином можна втихомирити стихію.

Якщо людина хоче стати більш рішучим і сміливим, то він повинен у недільний святковий ранок вбити в стіну будинку кілочок з верби. Засіб це якщо і не перетворить на відважного сміливця, то, у всякому разі, позбавить від боязкості.

Прикмети в вербну неділю

Садити вербу у Вербну неділю – погана прикмета. Казали: «Хто вербу садить, сам на себе заступ готує» – тобто помре, коли з верби можна буде витесати лопату.

Взагалі існує безліч народних прикмет, пов’язаних з Вербною неділею. Якщо воно вітряне, ранки морозні, то ярові будуть хорошими. Якщо верба цвіте добре, то рілля виявиться вдалою. Якщо на Вербну неділю світить сонце, чекайте багатий урожай фруктів і злаків.

Свято Вербна неділя є настільки значущим, що в цей день дозволено їсти рибні страви, вживати рослинну олію і пити вино, незважаючи на те що Великий піст триває.